23.5 C
Tirana
Monday, July 4, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetNdiheni të rrezikuar nga sulmet kibernetike? SIGAL UNIQA, zgjedhja e duhur për...

Ndiheni të rrezikuar nga sulmet kibernetike? SIGAL UNIQA, zgjedhja e duhur për kompaninë tuaj

Sulme kibernetike të paprecedentë, ndërprerje të biznesit e zinxhirit të furnizimit dhe katastrofa natyrore.

Këto janë tre nga dhjetë rreziqet që i kanosen më shumë njerëzimit gjatë vitit 2022, sipas një sondazhi të kryer nga “Allianz”.

Të dhënat janë bazuar në informacionet e grumbulluara nga 2650 ekspertë të menaxhimit të Riskut në 89 vende të ndryshme të botës, raporton Sigurime.Online.

Sot me rritjen e kërcënimeve kibernetike është gjithnjë edhe më e rëndësishme që të gjitha kompanitë dhe institutionet të cilat sipas kuadrit ligjor në vend kualifikohen si infrastruktura kritike të informacionit, të vlerësojnë rreziqet me të cilat ato përballen në punën e tyre të përditshme.

Sektorët më të rrezikuar janë:

 • Energjia
 • Shëndetësia
 • Financat
 • Transporti
 • Qeveria
 • Infrastruktura Dixhitale

Siguracioni “Rreziku Kibernetik” nga SIGAL UNIQA

E teksa sulmet kibernetike po njohin vetëm rritje, kompania më e madhe e sigurimeve në Shqipëri dhe rajon, SIGAL UNIQA Group Austria është e vetmja që ofron produktin e sigurimit “Rreziku kibernetik”.

Ky sigurim mbulon kompaninë për humbjet si rezultat i dëmit kibernetik.

Ndër rreziqet e siguruara janë:

 • Mbulimi i detyrimit karshi klientëve për shkak të shkeljes së mbrojtjes së të dhënave dhe shkeljes së konfidencialitetit;
 • Mbulimi i detyrimit karshi klientëve për shkak të dëmit kibernetik;
 • Shërbimet e reagimit ndaj incidenteve kibernetike;
 • Mbulimi i detyrimit për shkak të kushteve penale për pagesat elektronike;
 • Mbulimi për humbjet e palës së parë si: Ndërprerja e aktivitetit tregtar, Plani i veprimit për të përmirësuar nivelin e sigurisë së informacionit;
 • Mbulimi i shpenzimeve të procedimeve rregullatore si: Hetimet e brendshme; Procedimet rregullatore; Gjobat administrative si rezultat i shkeljes së mbrojtjes së të dhënave ose shkeljes së konfidencialitetit ose dëmit kibernetik;
 • Mbulimi për menaxhimin e krizës si: Shpenzimet e njoftimit; Keshillimi Juridik; Konsultimet për krizën në marrëdhëniet me publikun; Shërbimet e konsulencës në rastin e shantazhit kibernetik;

Sa të rrezikuar jeni ju apo kompania juaj ndaj rreziqeve kibernetike? Llogariteni në linkun e mëposhtëm:

https://sigal.com.al/llogarites-i-rrezikut-te-ekspozimit…/

Nëse doni të siguroheni ka vetëm 1 emër, SIGAL UNIQA Group Austria

Për më shumë informacion:

E-mail: [email protected]

Whatsapp: +355 68 606 2829

LEXO EDHE15 vite bashkëpunim/ CEO i &#82

20;UNIQA”: Ofrojmë korrektësinë tonë përmes SIGAL, disa gjëra janë mbipërmbushur

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat