15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetMë shumë overdrafte këtë fillimviti... Edhe për të paguar faturat spitalore/ Koha...

Më shumë overdrafte këtë fillimviti… Edhe për të paguar faturat spitalore/ Koha të kthejmë vëmendjen nga Sigurimet Private Shëndetësore

Overdraftet, kredia afatshkurtër që u mundësohet individëve dhe bizneseve, u trefishua këtë fillimvit krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se vlera e tërhequr është 15.3 miliard lekë në muajin janar dhe shkurt.

Nga 5.1 miliardë lekë në dy muajt e parë të 2023, individët dhe bizneset morën 10.2 miliardë lekë më shumë në janar-shkurt 2024.

Është pamundësia e pagesës së shërbimeve bazike, ajo çfarë i detyroi më shumë qytetarët të trokisnin në dyert e institucioneve financiare jo banka.

Pagimi i qirave dhe faturave spitalore janë ndër arsyet kryesore për këtë shtim të overdrafteve.

Shpenzimet e kujdesit shëndetësor

Shpenzimet shëndetësore janë rritur në mënyrë të vazhdueshme, duke tejkaluar normat e përgjithshme të rritjes së inflacionit për vite me radhë dhe nuk ka asnjë shenjë se kjo prirje po ndryshon.

Kjo mund të bëjë që në vitet në vijim, shumë familje, edhe ato të shtresës së mesme, të gjenden të papërgatitura nga rritja e kostove të kujdesit shëndetësor, qoftë për veten apo për prindërit e moshuar.

Rëndësia e Sigurimit Privat të Shëndetit 

Sigurimi Privat i Shëndetit është mundësi për mbulimin 100% të kostove financiare që duhet të përballojë çdo individ në rast se pëson një aksident apo sëmundje të papritur.

Kur je i siguruar privatisht, ti merr shërbimin e nevojshëm në klinikat dhe spitalet më të mira në vend dhe jashtë tij, pa qenë nevoja të futësh duart në xhep dhe për më tepër as të marrësh overdraft, kredi apo të zhytesh në borxhe.

Përfitimet kryesore janë:

 • Diagnostikim më të shpejtë
 • Trajtim nga mjekë profesorë të fushës
 • Zgjidhni midis një rrjeti të gjerë spitalesh dhe klinikash private
 • Trajtim mjekësor në klinikat dhe spitalet më të specializuara në të gjithë Europën dhe jo vetëm…

Cilat janë alternativat e sigurimi privat të shëndetit ofruar nga kompania më e madhe, SIGAL UNIQA Group Austria?

Për t’ju ndihmuar që të kuptoni më mirë, qartë dhe saktë se çfarë përfshihet në Sigurimin Privat të Shëndetit, ju sjellim më poshtë, të detajuara, çfarë përfitojnë qytetarët që zgjedhin ti besojnë shëndetin e tyre dhe të familjarëve të tyre kompanisë më të madhe të sigurimeve në vend, SIGAL UNIQA Group Austria.

Kompania shqiptaro-austriake, përveç produkteve të saj unike në treg, dëshiron që çdo përvojë e juaja të jetë jo vetëm e thjeshtë, por gjithashtu e mbushur me privilegje, udhëzime dhe mundësi në përputhje me nevojat, kërkesat dhe pritshmëritë tuaja.

SIGAL UNIQA ofron paketa sigurimi individuale dhe familjare dhe paketa sigurimi për punonjësit e kompanive. Ato ofrojnë mbulimin e ekzaminimeve shëndetësore, duke filluar nga:

 • check up-i vjetor
 • trajtimet spitalore
 • trajtimet ambulatore
 • medikamentet
 • Trajtimet rehabilituese me fizioterapi
 • shërbmin emergjent mjekesor dhe kostot e transportit për në spital
 • Kujdesin për sytë, dhëmbët dhe në kuadër të ndjekës së shtatzanisë

PËR TU NJOHUR NË DETAJE ME PRODUKTET QË OFRON SIGAL UNIQA, KLIKONI LINKUN E MËPOSHTËM:

SIGURIMI PRIVAT I SHËNDETIT

SIGURACION DO TË THOTË PAVARËSI DHE DINJITET

Siguracionet e bëjnë qytetarit të pavarur, me personalitet dhe të mbuluar financiarisht në çdo lloj situate.

Një qytetari europian i mjafton të dijë kompaninë e sigurimit ku ka siguruar shëndetin dhe për çdo paraqitet menjëherë atje dhe nuk ka nevojë të dijë as kush është partia në pushtet, kush është kryeministri, kush është ministri i Shëndetësisë, Drejtori i Spitalit apo mjeku apo infermieri i turnit që të shkojë e të qëndrojë para zyrave të tyre për ndihmë.

Sigurimet e bëjnë një qytetar të pavarur ndaj dhe atij nuk i intereson asgjë tjetër veçse kompania ku është siguruar, e cila i kompenson gjithçka konform kontratës që kanë lidhur palët.

Është më mirë të parandalosh sesa të kurosh një sëmundje, kur nuk e parandalon dot, të paktën ji i siguruar për të.

Merrni një ofertë duke shkruar tani në:

Whatsapp: 068 606 2829

E-mail: [email protected]

LEXO EDHEMbetet më e madhja dhe më e besuara kompani sigurimi/ SIGAL UNIQA, e para në prime dhe në dëme të paguara

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat