15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreKujdes! Shenjat që tregojnë se nishani është beninj

Kujdes! Shenjat që tregojnë se nishani është beninj

Një nishan është një koleksion i vogël i qelizave të lëkurës. Njihet gjithashtu si nevus (shumësi është “nevi”).

Shumica e njerëzve kanë 10-40 nishane në trupin e tyre, dhe këto nishane janë zakonisht beninje (jo kanceroze). Nishanët që janë të pranishëm që në lindje quhen nevi kongjenitale, ndërsa nishanet që shfaqen gjatë gjithë jetës suaj quhen nishane të fituara.

Nishanet vijnë në madhësi, tekstura dhe ngjyra të ndryshme. Nishanët me formë të çrregullt me më shumë ngjyra kanë një shans më të madh për t’u bërë kancerogjene. Është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek nëse pamja e nishanit ndryshon, nëse bëhet e dhimbshme ose nëse nuk jeni të sigurt nëse është beninje.

Nishanet beninje zakonisht:

  • janë në formë të rrumbullakët ose ovale
  • janë më të vogla se 5 milimetra gjerësi
  • kanë të njëjtën ngjyrë në të gjithë sipërfaqen
  • kanë skaje të dallueshme, të lëmuara

Nishanet beninje mund të jenë ose të sheshta ose të ngritura dhe mund të kenë qime që rriten prej tyre.

Çfarë i shkakton nishanet beninje?

Nishanët shkaktohen nga rritja e parregullt e lëkurës. Qelizat e veçanta që përmbajnë melaninë janë përgjegjëse për ngjyrosjen më të errët të nishaneve.

Rreth 1 në 100 foshnja lindin me nishan. Por këto nishane mund të jenë shumë më të mëdha se ato të fituara më vonë në jetë. Mutacionet gjenetike në mitër besohet se luajnë një rol në formimin e nishaneve të lindura.

Shumica e njerëzve zhvillojnë nishane deri në moshën rreth 40 vjeç. Ekspozimi ndaj diellit dhe rrezeve UV mendohet të jetë shkaktar i shumë nishaneve të fituara. Gjenetika gjithashtu mund të ndikojë në numrin e nishaneve që zhvilloni.

Si mund të thonë mjekët se një nishan është beninj?

Për të përcaktuar nëse nishani juaj është beninj, një mjek do ta ekzaminojë atë vizualisht dhe do ta krahasojë me pamjen e nishaneve të tjera beninje. Në varësi të asaj që shohin, ata mund të kryejnë një biopsi të lëkurës. Kjo është mënyra e vetme për të zbuluar përfundimisht nëse një nishan është kanceroz.

Gjatë një biopsie të lëkurës, mjeku do të heqë një pjesë të lëkurës që duket atipike dhe do ta dërgojë në një laborator për testim. Procedura zakonisht zgjat vetëm disa momente, por mund t’ju duhet të prisni disa ditë ose javë për rezultatet.

Si trajtohen nishanet beninje?

Nishanët zakonisht nuk kanë nevojë të trajtohen nëse nuk janë kancerogjene. Nëse mjeku është i shqetësuar se një nishan është kanceroz, ai mund të rekomandojë heqjen e tij kirurgjikale.

A duhen hequr nishanet beninje?

Shumica e nishaneve beninje nuk kanë nevojë të hiqen. Mundësia që një nishan beninj të bëhet kanceroz është i vogël. Nëse vendndodhja ose madhësia e nishanit është e padëshirueshme, mund të flisni me mjekun për heqjen e tij për arsye kozmetike, por sigurimi mund të mos mbulojë procedurën.

LEXO EDHE: Rreth 8 mijë persona të prekur nga kanceri në Shqipëri/ Në vitin 2025 priten 7% më shumë raste të reja

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat