30 C
Tirana
Tuesday, June 25, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetKolaudimi sërish me koncesion? Ibrahimaj: Mund edhe të mos jepet!

Kolaudimi sërish me koncesion? Ibrahimaj: Mund edhe të mos jepet!

Ndërsa një vit më parë kolaudimi i automjeteve kaloi nga administrimi privat, nën varësinë e Drejtorisë së Shërbimit të Transportit Rrugor, në projektbuxhetin 2022 parashikohet që ky shërbim mund të jepet sërish me koncesion.

Kontrata e listuar në draft, me një vlerë prej 165 milionë euro, ka krijuar zhurmë mediatike dhe është ngritur si shqetësim edhe në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave.

 

Projekt-buxheti i vitit të ardhshëm parashikon 7 kontrata të reja koncesionare apo të skemave të partneritetit publik privat (PPP).

Të 7-ta këto kontrata të reja koncesionare kapin vlerën e 214 miliardë lekëve, ose e përkthyer në valutë, 1.75 miliardë euro.

Kjo shumë, vetëm për 7 kontrata është thuajse sa 1/3 e vlerës së mbi 200 kontratave koncesionare aktualisht aktive në vend.

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat