22.5 C
Tirana
Saturday, October 1, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetDy llojet më të përhapura të tumoreve/ Pse preken gratë dhe mundësia...

Dy llojet më të përhapura të tumoreve/ Pse preken gratë dhe mundësia unike që ofron SIGAL

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, rreth 1,685,210 raste të reja me kancer diagnostikohen çdo ditë në SHBA. Ka lloje të caktuara kanceri që prekin më shumë gratë. Siç mund ta dini, kanceri i gjirit është ai që godet më shumë gratë.

Sipas “Everyday Health”, kanceri i gjirit zë 26% të gjithë llojeve të kancerit që prekin gratë çdo vit. Gjasat për kancer të gjirit janë më të larta tek shtetet në zhvillim, për shkak të mënyrës së ushqyerjes dhe konsumimit të alkoolit.

Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, mbi 240 mijë raste të kancerit të gjirit diagnostikohen çdo vit dhe 40 mijë prej tyre vdesin nga sëmundja, duke u bërë kështu shkaktari i dytë i vdekjes nga kanceri tek gratë.

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, kanceri i mushkërisë është lloji i dytë më i përhapur i kancerit dhe shkaktari kryesor i vdekjeve tek gratë. Kjo sëmundje vret më shumë se 100 mijë gra çdo vit.

Ky lloj kanceri prek organet riprodhuese të grave dhe është më i përhapur tek ato që e kanë kaluar periudhën e menopauzës. Për fat të mirë, ai mund të trajtohet shumë lehtë nëse kapet në faza të hershme.

Shifra në rritje të sëmundjeve tumoriale raportohen edhe në vendin tonë.

Në Shqipëri diagnostikohen çdo vit me sëmundje të rënda mbi 20,000 persona.

Sëmundjet kancerogjene shkaktojnë mbi 16% të të gjitha vdekjeve (shkaku i dytë kryesor pas sëmundjeve kardiovaskulare).

Një studim i Institutit të Shëndetit Publik thotë se çdo vit prej tumoreve humbin jetën mbi 3600 persona. Rreth 10% e vdekjeve nga tumoret janë nën moshën 50 vjeç.

Tumoret me të shpeshta janë tumori i mushkërive dhe tumori i gjirit.

Me përjashtim te tumoreve të organeve riprodhuese femërore, vdekshmëria nga tumoret e tjerë është më i shpeshtë mes meshkujve.

Pse të gjithë duhet të kemi Kartën “Jetë Plus” nga SIGAL UNIQA

Por këto sëmundje kërkojnë kujdes të veçantë, kontrolle të vazhdueshme, mjekë të specializuar dhe shpenzime që shumë pak njerëz mund ti përballojnë.

Për këtë arsye, SIGAL UNIQA Group Austria ka sjellë Kartën “Jetë Plus”, e cila ju mundëson akses në spitalet dhe klinikat më të mira të botës me mbulim deri në 1 milion euro.

“Jetë Plus” mundëson:

–  Konfrmimi i diagnozës tuaj nga mjekë të huaj

–  Ndërhyrja kirugjikale dhe trajtimi jashtë vendit

–  Çdo procedurë që ju duhet për të qenë të sigurt se po merrni shërbimin mjekësor më të mirë në botë, pa u shqetësuar për organizmin apo për ta paguar.

Cilat Sëmundje mbulon kjo policë sigurimi?

–   Tumoret malinje (kanceri)

–   Ndërhyrjet kirugjikale në zemër (by pass dhe riparim ose zevendesim i valvulave koronare)

–   Ndërhyrjet kirugjikale në kokë

–   Ndërhyrjet kirugjikale në shtyllën kurrizore

–   Transplantet nga një dhurues i gjallë

A i mbulon shpenzimet jashtë spitalit? PO

–   Procedura e gjetjes dhe pagesa e biletës së udhëtimit vajtje-kthim për pacientin dhe një të afërm që e shoqëron

–  Procedura e gjetjes dhe pagesa e hotelit për pacientin dhe një të afërm që e shoqëron

–  100 euro në ditë për cdo ditë qëndrimi jashtë vendit

Çmimi i siguracionit? 160 euro në vit për fëmijët dhe 230 euro në vit për të rriturit.

Një siguracion të tillë nuk mund ta gjeni askund tjetër ndaj nxitoni dhe blijeni për vete dhe më të dashurit tuaj në çdo pike SIGAL UNIQA në të gjithë Shqipërinë ose na shkruani në nr e WhatsApp +355 68 606 2829.

SIGAL UNIQA Group Austria, JETOJMË MË MIRË SË BASHKU

Për më shumë informacion:

Website: www.sigal.com.al

Whatsapp: +355 68 606 2829

E-mail[email protected]

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat