15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetAksidentohet teksa po punonte në HEC, humb jetën 52-vjeçari në Gramsh

Aksidentohet teksa po punonte në HEC, humb jetën 52-vjeçari në Gramsh

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e kësaj të premteje në fshatin Lenie të Gramshit.

Një 52-vjeçar i cili punonte në ndërtimin e një HEC-i është aksidentuar gjatë punës dhe si pasojë ka ndërruar jetë.

Nuk dihen ende rrethanat sesi ka ndodhur ngjarja, nëse 52-vjeçari është rrëzuar apo është zënë poshtë nga mjetet e rënda.

Policia ndërkohë është duke shkuar në vendin e ngjarjes për hetimin e aksidentit.

Aksidentet në punë

Në Shqipëri çdo dy ditë një punëtor aksidentohet në vendin e punës.

Aksidentet me pasojë vdekje në vendin e punës kanë si shkak kryesor rënien nga lartësia, moszbatimin e rregullores së sigurimit teknik apo dhe kontaktin me energjinë elektrike.

Fatalitetet janë regjistruar gjatë punëve në ndërtim, ndërmarrje prodhuese, miniera si dhe ne disa sektorë të tjerë.

Sigurimi i Punonjësve nga Aksidentet

Të pasurit e Sigurimit nga aksidentet për punonjësit është një domosdoshmëri për çdo kompani.

Ky sigurim do t’ju ndihmojë të përballoni situata të tilla urgjente dhe të mbuloni shpenzimet e paparashikuara.

Kushdo mund të lidhë një kontratë sigurimi vullnetar nga aksidentet duke lëshuar një policë në emër të tij ose për çdo person tjetër.

Sigurimi nga Aksidentet për Punonjësit, ofruar nga SIGAL UNIQA

Mbulimet kryesore:

 • Humbje jete në rast aksidenti
  Paaftësi e përhershme në rast aksidenti
  Paaftësi e përkohshme (Shpërblim ditor)
  Shpenzime mjekësore në rast aksidenti

Kujt mund ti ofrohet:

 • Të gjitha bizneseve (Ndërtim, Fasoneri, Gostimeri, pastrim, piceri, restorant etj)
  Të gjithë individëve (Hidraulik, Elektriçist, Punëtor ndërtimi, inxhinier, arkitekt, shofer)

Përfitimet kryesore:

 • Garanci financiare për punonjësin për shpenzime mjekësore nga aksidenti
 • Mbështetje për familjen e punonjësit në rast paaftësie apo humbje jete
 • Vlerë për punëdhënësin që i siguron punonjësit
 • Garanci për punëdhënësin që detyrimet e lindura i paguan siguruesi

Ky sigurim mbulon:

 • Në rast paaftësie dhe humbje jete nga 500,000 deri në 3,000,000 Lekë
 • Shpenzimet mjekësore ose shpërblim ditor në rast paaftësie të përkohshme si pasojë e një aksidenti.

Ky sigurim mund të blihet pranë çdo dege SIGAL UNIQA në qytetin tuaj ose mund të porositet Online në www.sigal.com.al

Siguria në punë, kultura që në Shqipëri mungon

Në Shqipëri flitet pak për çështjet e sigurisë dhe shëndetit në punë, edhe pse rastet ku punëtorët janë dëmtuar ose kanë humbur jetën në ndërtim, miniera, fasoneri apo sektorë të tjerë të ekonomisë nuk kanë munguar.

Sipas shifrave zyrtare, gjatë vitit 2022 rezultojnë të aksidentuar 184 punëmarrës, nga të cilët 32 punëmarrës me pasojë fatale humbjen e jetës. Në vitin 2021 punëmarrësit me pasojë fatale humbjen e jetës ishin 31.

Por sa raste të tjera ka që nuk bëhen publike…

Institucionet kanë reaguar formalisht, bizneset kanë bërë sikur kanë marrë masa sigurie, ndërkohë që puna ka vijuar në këto subjekte sikur të mos kishte ndodhur asgjë.

Por përtej një sistemi që nuk funksionon në shumë hallka të tij, është kultura e dobët për sigurinë dhe shëndetin. Dhe kjo jo vetëm në punë.

Duket se për pjesën dërrmuese të punonjësve e rëndësishme është paga dhe jo kushtet e punës, ndërsa në vendet e tjera ndodh e kundërta.

Nuk duhet harruar se një punonjës i sigurt, është një punonjës që ndihet mirë, jo vetëm në ambientin e punës, por edhe në familje dhe me të afërmit. Ndërsa një biznes i sigurt, është një biznes që performon mirë.

Mos punoni pas patur dhe mos lejoni askënd të punojë pa patur më parë siguracionet e nevojshme. 

Merrni një ofertë tani duke shkruar në:

E-mail: [email protected]

Whatsapp: 0686062829

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat