15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet8 Shkurti, Dita Botërore e Sigurisë në Internet! Pasojat që sjell qëndrimi...

8 Shkurti, Dita Botërore e Sigurisë në Internet! Pasojat që sjell qëndrimi me orë të gjata në rrjetet sociale

8 shkurti shënon Ditën Botërore të Sigurisë në Internet.

Përveç shumë avantazheve, Interneti po kthehet në emergjencë shëndetësore.

Jo vetëm bullizëm, pedofili apo vetëvrasje për të cilat është folur në veçanti për disa rrjete sociale, por qëndrimi me orë të gjata, ngarkesa në sistemin nervor po shkakton konvulsione apo sëmundje epileptike, si dhe çrregullime të ushqyerjes.

Studime tregojnë se mbi 4000 vdekje në vit tek personat nën 24 vjeç ndodhin për shkak të çrregullimeve në ushqyerje, çka e bën shkakun e dytë të vdekjeve pas aksidenteve.

Sipas UNICEF, 180 mijë fëmijë hyjnë online çdo ditë për herë të parë.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat