18.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetTaksat që do të ndryshojnë në 2022/ Nga pagat, rritja e akcizës...

Taksat që do të ndryshojnë në 2022/ Nga pagat, rritja e akcizës deri tek TVSH-ja në bujqësi

Viti i ardhshëm do të ketë një sërë ndryshimesh fiskale të cilat do të prekin sektorë të gjerë të ekonomisë.

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, ka prezantuar përpara deputetëve të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, projektligjet, të cilat theksoi se janë konsultuar me grupet e interesit, ku fillimisht u ndal tek rishikimi i tatimit mbi pagat.

 

Sa i takon të rejave në ligjin e taksave kombëtare, do të preket importi i qumështit pluhur dhe karburanti për mjetet lundruese për qëllime turistike.

Lexo edheHiqen përjashtimet fiskale për karburantet e jahteve, do paguajnë taksë 65 lekë/litër 

Me paketën e re fiskale, Ministria e Financave ka menduar të ndërhyjë edhe në sektorin bujqësor duke prekur sërish rimbursimin e TVSH-së për fermerët një çështje që ka shkaktuar shumë zhurmë dy vite më parë.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat