19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreCovid-19Studimi/ Disa gjene mund ta mbrojnë partnerin nga personi i prekur me...

Studimi/ Disa gjene mund ta mbrojnë partnerin nga personi i prekur me COVID-19

Një studim i çifteve në të cilët të dy partnerët ishin të ekspozuar ndaj koronavirusit, por vetëm një person ishte i infektuar, ndihmon për të hedhur dritë pse disa njerëz janë natyrisht rezistues ndaj virusit.

Shkencëtarët besuan se raste të tilla ishin të rralla, por një thirrje për vullnetarë që përputheshin me atë profil rezultoi në një përgjigje nga afërsisht një mijë çifte. Në fund, mostrat e gjakut u morën nga 86 çifte për analiza të hollësishme.

Rezultatet sugjerojnë që partnerët rezistues kanë më shumë gjasa të kenë gjenet që kontribuojnë në aktivizimin më efikas të të ashtuquajturave qeliza vrasëse natyrore, të cilat janë pjesë e përgjigjes fillestare të sistemit imunitar ndaj infeksionit.

Kur qelizat vrastare natyrore aktivizohen siç duhet, ato mund të njohin dhe shkatërrojnë qelizat e infektuara, duke parandaluar zhvillimin e sëmundjes, shpjeguan shkencëtarët në një punim të botuar në revistën “Frontiers in Immunology”. “Hipoteza jonë është se variantet gjenomike që gjenden më shpesh te një bashkëshort i ndjeshëm ndaj infeksionit çojnë në prodhimin e molekulave që pengojnë aktivizimin e qelizave vrastare natyrore,” tha Mayana Zatz nga Universiteti i Sao Paulo, e cila drejtoi studimin.

Por ky studim nuk mund të vërtetojë se kjo po ndodh, shtoi Zatz. Edhe nëse ky përfundim konfirmohet nga më shumë kërkime, kontributi ose ndikimi i mekanizmave të tjerë imunitar duhet të hetohet, thanë shkencëtarët.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat