22.5 C
Tirana
Monday, July 4, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetRriten të sëmurët me zemër/ Mos u shqetësoni! SIGAL ka zgjidhjen e...

Rriten të sëmurët me zemër/ Mos u shqetësoni! SIGAL ka zgjidhjen e duhur për ju

Në 2021 periudhë në të cilën kulmoi pandemia nga covid-19 në spitalet publike numri i pacientëve të shtruar u rrit 17% më shumë se 2020.

Nga 220,325 pacientë të shtruar në spitale në 2020, vitin e kaluar u shtruan 257,829 pacientë sipas treguesve të monitorimit të Ministrisë së Shëndetësisë.

Në 2021 ka pasur shitim të rasteve të trajtuara me sëmundje kardiologjie 25% më shumë se 2020. Nga 6,197 pacientë të trajtuar në 2020 7,756 pacientë të trajtuar nga paketat e kardiologjisë dhe kardiokirurgjisë në 2021 numri i tyre arriti në 7,756 pacientë.

Shtim ka pasur edhe për pacientët e trajtuar me radioterapi. Në 2021 numri i tyre u rrit 20% më shumë në raport me 2020.

Mjekët parashikojnë se do të këtë edhe këtë vit shtim të rritjeve të rasteve të sëmundjeve kardiake, sëmundjeve tumorale, sëmundjeve metabolike e të tjera edhe për 2022 pas epidemisë së Covid-19.

LEXO EDHE: Covid-19 dhe plakja e popullsisë do shtojnë rastet me kancer/ “Jetë Plus” nga SIGAL, zgjidhja e duhur

“Jetë Plus” është paketa e siguracionit të shëndetit, unik në llojin e saj në Shqipëri, që ju mundëson akses në spitalet dhe klinikat më të mira të botës por ju mbron edhe financiarisht pasi kurimi i sëmundjeve të tilla ka kosto shumë të larta.

  • “Jetë Plus” është risi e SIGAL UNIQA-s me një mbulim deri në 1 milion euro, si asnjë siguracion tjetër.
  • Jetë Plus” ju ofron mundësinë e artë të kuroheni në spitalet më të mira të botës.
  • Para se të vendosni se në cilin spital do të shkoni për kurim, “Jetë Plus” ju mundëson opinionin e mjekëve të 1 prej 3 qendrave më të mëdha të kurimit në Europë. Kështu, pacienti dhe familjarët e tij do e kenë më të lehtë zgjedhjen e spitalit apo klinikës së duhur.
  • Përveç kostove të pacientit, “Jetë Plus” mbulon kostot edhe për shoqëruesin e tij.

Por çfarë sëmundjesh mbulon Siguracioni “Jetë Plus”?

  • Tumoret Malinje (kancer)
  • Ndërhyryjet kirurgjikale në zemër
  • Ndërhyrjet kirugjikale në kokë
  • Ndërhyrjet kirurgjikale në shtyllën kurrizore
  • Transplantet nga një dhurues i gjallë

Fjoralba Ponari ka një mesazh për ju

Pandemia po vret akoma, direkt dhe indirekt

INSTAT bëri të ditur se në janar-mars 2022, në vend u shënuan gjithsej 7,938 vdekje. Në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kur pandemia kulmoi dhe u regjistrua niveli më i lartë rekord i vdekjeve në historinë e Shqipërisë, numri është 22.3% më i ulët.

Por, në raport me mesataren 2016-2019 të janar-mars, kur vendi ishte në periudhë normale, fatalitetet janë rritur me 25.3%, në një tregues që pandemia vijon të vrasë, por edhe të pasojave që ka lënë te popullata që e ka kaluar Covid-19, duke përshpejtuar rastet fatale.

Mjeku pneumolog Petrit Malaj thotë se në tremujorin e parë 2022 ka pasur valë të Covid në vend, që është një fakt që ka shkaktuar rritje të vdekjeve shtesë. Ndërkohë ai pohon se Covid-19 ka shtuar barrën e sëmundjeve në vend, duke përshpejtuar humbjet e jetëve te personat që e kanë kaluar më herët atë.

Në total, që nga prilli i vitit 2020, kur filloi pandemia, në vend janë shënuar 16.2 mijë vdekje shtesë, në raport me mesataren e 2016-2019, kur ishte një periudhë normale, sipas të dhënave të INSTAT.

LEXO EDHETre qytetet në Shqipëri me vdekshmërinë më të larta janar-mars 2022

SIGAL UNIQA Group Austria, së bashku më të shëndetshëm…

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat