19.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiKriza kaploi rrjetet sociale, ekonomia e Mark Zuckerberg pëson humbje kolosale

Kriza kaploi rrjetet sociale, ekonomia e Mark Zuckerberg pëson humbje kolosale

Pasuria personale e Mark Zuckerberg ka rënë me më shumë se 6 miliardë dollarë në pak orë, duke e ulur  atë në renditjen e listës së njerëzve më të pasur në botë, pasi një sinjalizues doli dhe ndërprerjet i nxorën produktet kryesore të Facebook Inc. jashtë linje.

Bllokimi bëri që aksionet e gjigantit të mediave sociale të binin me 4.9% të hënën, duke shtuar një rënie prej rreth 15% që nga mesi i shtatorit.

Rënia e aksioneve të hënën uli vlerën e Zuckerberg në 121.6 miliardë dollarë, duke e ulur atë nën Bill Gates në numrin 5 në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg. Ai është ulur nga gati 140 miliardë dollarë brenda disa javësh, sipas indeksit.

Më 13 shtator, Wall Street Journal filloi të botojë një seri tregimesh të bazuara në një sasi dokumentesh të brendshëm, duke zbuluar se Facebook dinte për një gamë të gjerë problemesh me produktet e tij, të tilla si dëmtimi i Instagramit ndaj shëndetit mendor të vajzave adoleshente dhe keqinformimi rreth trazirat e Kapitolit të 6 janarit, duke minimizuar çështjet në publik. Raportet kanë tërhequr vëmendjen e zyrtarëve qeveritarë, dhe të hënën, sinjalizuesi zbuloi veten.

Në përgjigje, Facebook ka theksuar se çështjet me të cilat përballen produktet e tij, përfshirë polarizimin politik, janë komplekse dhe nuk shkaktohen vetëm nga teknologjia.

“Unë mendoj se i jep ngushëllim njerëzve të supozojnë se duhet të ketë një shpjegim teknologjik ose teknik për çështjet e polarizimit politik në Shtetet e Bashkuara,” tha Nick Clegg, nënkryetari i Facebook për çështjet globale, për CNN.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat