15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiÇudit zhvillimi ekonomik i Vietnamin/ Tregu i sigurimit të pasurisë dhe aksidenteve...

Çudit zhvillimi ekonomik i Vietnamin/ Tregu i sigurimit të pasurisë dhe aksidenteve do të vazhdojë të zgjerohet

Tregu i jo-jetës në Vietnam pritet të jetë në një nivel më të mirë se shumë shtete të tjera në rajon, si pasojë e rritjes afatgjatë të ekonomisë dhe të industrisë së sigurimeve.

Agjensia globale e vlerësimit të kredisë ka një prespektivë të qëndrueshme të segmentit të tregut pëe industrinë e sigurimeve të jo-jetës në Vietnam, e mbështetur nga demografia e favorshme, transformimi i vazhdueshëm dixhital dhe një kuadër rregullator në përmirësim.

Raporti i titulluar “Perspektiva e Segmentit të Tregut: Sigurimi i Jo-Jetës së Vietnamit”, thotë se AM Best pret që segmenti i sigurimit jojetësor të Vietnamit të vazhdojë të zgjerohet, megjithëse me një ritëm modest në funksion të sfondit sfidues ekonomik gjatë periudhës së afatshkurtër. Sigurimi shëndetësor dhe i aksidenteve personale ka të ngjarë të mbeten nxitësit kryesorë të rritjes pasi pandemia e COVID-19 rrit ndërgjegjësimin e publikut për rreziqet e shëndetit dhe vdekshmërisë.

Megjithatë, kjo mund të kompensohet nga një ngadalësim i sigurimeve shëndetësore në grup pasi industritë dhe bizneset vendase zbatojnë masa për uljen e kostove.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat