10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreCovid-19Covid-19 pandemia më vdekjeprurëse e Amerikës, vdekjet në SHBA tejkalojnë ato të...

Covid-19 pandemia më vdekjeprurëse e Amerikës, vdekjet në SHBA tejkalojnë ato të gripit të 1918

Covid-19 është zyrtarisht shpërthimi më vdekjeprurës në historinë e fundit amerikane, duke tejkaluar vdekjet e vlerësuara të SHBA nga pandemia e gripit 1918, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

Vdekjet e raportuara në SHBA për shkak të Covid kaluan 675,000 të hënën dhe po rriten me një mesatare prej më shumë se 1,900 vdekjesh në ditë, tregojnë të dhënat e Johns Hopkins. Kombi aktualisht po përjeton një valë tjetër të infeksioneve të reja, të nxitur nga varianti delta me përhapje të shpejtë.

Gripi i vitit 1918 – i cili erdhi në tre valë, që ndodhi në pranverën e vitit 1918, vjeshtën e vitit 1918; dhe dimri dhe pranvera e vitit 1919 – vranë rreth 675,000 amerikanë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Ajo u konsiderua pandemia më vdekjeprurëse e Amerikës në historinë e fundit deri më tani.

“Unë mendoj se tani jemi bërë mjaft mirë me krahasimet historike,” tha Dr Howard Markel, një mjek dhe historian mjekësor në Universitetin e Miçiganit. Ai shtoi se është koha për të ndaluar shikimin prapa në 1918 si një udhëzues se si të veproni në të tashmen dhe të filloni të mendoni përpara nga 2021.

“Kjo është pandemia që do të studioj dhe do t’i mësoj brezit të ardhshëm të mjekëve dhe studentëve të shëndetit publik,” tha ai.

Për të qenë të sigurt, një krahasim direkt krah për krah i numrave të papërpunuar për secilën pandemi nuk siguron të gjitha kontekstet, duke marrë parasysh përparimet e mëdha teknologjike, mjekësore, sociale dhe kulturore gjatë shekullit të kaluar, thonë Markel dhe ekspertë të tjerë të shëndetit.

Është e rëndësishme të merret parasysh popullsia kur flitet për shpërthime ose fatkeqësi, thonë ekspertët e shëndetit dhe statistikuesit.

Në vitin 1918, për shembull, popullsia amerikane ishte më pak se një e treta e popullsisë së sotme me rreth 103 milionë njerëz që jetonin në Amerikë pak para viteve 1920 të zhurmshme. Sot, ka gati 330 milion njerëz që jetojnë në SHBA Kjo do të thotë që gripi i vitit 1918 vrau rreth 1 në çdo 150 amerikanë, krahasuar me 1 në 500 që kanë vdekur nga Covid deri më tani.

Virusi i vitit 1918 gjithashtu kishte tendencë të vriste ndryshe nga Covid, thonë ekspertët. Me Luftën e Parë Botërore, pati një lëvizje masive të burrave në të gjithë Amerikën dhe Evropën. Ndërsa koronavirusi mund të jetë veçanërisht i rëndë për të moshuarit dhe ata me kushte themelore shëndetësore, virusi i vitit 1918 ishte i pazakontë në atë që vrau shumë të rinj.

Në nivel global, gripi i vitit 1918 vrau më shumë njerëz, rreth 20 milionë deri në 50 milionë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Sipas të dhënave të Johns Hopkins, Covid ka marrë jetën e rreth 4.7 milion njerëzve në të gjithë botën deri më tani.

Ndryshe nga sot, nuk kishte vaksinë për gripin e vitit 1918. Gjithashtu nuk kishte CDC ose departament kombëtar të shëndetit publik. Administrata e Ushqimit dhe Barnave ekzistonte por përbëhej nga një grup shumë i vogël njerëzish. Për më tepër, nuk kishte antibiotikë, njësi të kujdesit intensiv, ventilatorë ose lëngje IV.

Shkencëtarët as nuk kishin parë një virus nën një mikroskop. Ata nuk kishin teknologjinë dhe nuk dinin pothuajse asgjë për virologjinë, e cila u konsiderua një shkencë e sapolindur sepse viruset janë fizikisht më të vegjël nën një mikroskop dhe më të vështirë për tu identifikuar sesa infeksionet bakteriale.

“Natyrisht, ne kemi avantazhe shumë më të mira tani, 100 vjet më vonë,” tha Dr. Paul Offit, i cili këshillon FDA -në për vaksinat kundër Covid, duke shtuar se është “i frustruar”.

SHBA është më keq tani sesa ishte një vit më parë pasi një pjesë e madhe e popullsisë së vendit mbetet e pavaksinuar, shtoi ai.

“Unë mund t’ju them se ne shohim gjithashtu shumë fëmijë të shtruar në spital, të cilët kanë kushte me rrezik të lartë dhe problemi nuk është se ata nuk morën dozën e tyre të tretë. Problemi është se ata janë të pavaksinuar, “tha Offit, gjithashtu drejtor i Qendrës së Edukimit për Vaksinat në Spitalin e Fëmijëve në Filadelfia.

Markel u pajtua se SHBA ka bërë përparime, duke thënë, “realiteti është se ne nuk kemi precedent historik për momentin që jemi tani.”

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat