15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetPrisni një fëmijë? Si të menaxhoni më mirë financat tuaja

Prisni një fëmijë? Si të menaxhoni më mirë financat tuaja

Përgatitja për një fëmijë nuk ndalet vetëm në zgjedhjen e emrit, por kërkon një planifikim shumë të mirë financiar.

Krijoni një buxhet për fëmijën

Flisni për menaxhimin e parasë me partnerin tuaj
Shumë kompani ofrojnë pushime për lindjen e fëmijës. Ju duhet të kontrolloni me punëdhënësin tuaj për llojin e planeve të pushimit familjar që ata ofrojnë dhe detajet e mbulimit tuaj të kujdesit shëndetësor. Më pas, bisedoni me partnerin tuaj për hapat e ardhshëm. Vendosni nëse njëri ose të dy prindërit do të qëndrojnë në shtëpi apo do të punojnë. Nga atje, ju mund të merrni një ndjenjë më të mirë të të ardhurave të disponueshme dhe fluksit të parave të familjes gjatë dy muajve të parë të jetës së foshnjës tuaj.
Siguroni më shumë kursime
Pasja e kursimeve të mjaftueshme mund ta vendosë familjen tuaj të re për një sukses financiar. Zakonisht kjo merr formën e një fondi emergjence, të cilin ekspertët financiarë sugjerojnë se duhet të përbëhet nga tre deri në gjashtë muaj shpenzime jetese. Për të gjetur një numër të përshtatshëm të synuar, llogarisni shpenzimet mujore të tilla si kujdesi ditor, ushqimi për fëmijë, pagesat e hipotekës dhe makinave. /CNN
spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat