18.5 C
Tirana
Thursday, July 7, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetÇmendet moti në Evropë, Temperaturat deri në 50 gradë. Sa të përgatitur...

Çmendet moti në Evropë, Temperaturat deri në 50 gradë. Sa të përgatitur jemi?

Vala e të nxehtit që ka pushtuar Evropën jugore dhe perëndimore për shumë ditë, me temperatura ekstreme po shkon drejt Francës lindore dhe Zvicrës.

Në Francë u regjistruan temperatura mbi 40 gradë, po ashtu edhe në Spanjë, ku kanë shpërthyer vatra të ndryshme zjarri. Ndërsa në Gjermani janë shënuar 38 gradë.

Shërbimi i Menaxhimit të Emergjencave të Komisionit të BE-së, Copernicus, raportoi se rreziku i zjarreve është “ekstrem” dhe “shumë ekstrem” në Sardenjë, Siçili dhe pjesë të tjera të gadishullit të Italisë, në pjesën më të madhe të Spanjës, si dhe në luginën franceze të lumit Rhone.

Në Andaluzi të Spanjës temperaturat kanë shkuar deri në 50 gradë.

Ndërkohë në Castile dhe Katalonjë, termometri ka shënuar 40 gradë, duke regjsitrua kështu temperatura rekord.

LEXO EDHEAlarm për thatësirën në Itali/ Dëmi në bujqësi llogaritet 2 miliardë euro

Vera dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me sigurinë e pronës suaj

Shqipëria renditet mes vendeve me risk të lartë sa i përket fatkeqësive natyrore por renditet edhe mes vendeve që shpenzojnë më pak për sigurimin e pronës.

Verën e shkuar rreth 700 banesa u shkrumbuan nga flakët por asnjëra nuk ishte e siguruar ndërsa shton se reflektimi qytetar mbetet në nivele minimale.

Me ardhjen e stinës së verës shtohen edhe rreziqet për zjarre.

Flakët përfshijnë zakonisht zonat pyjore, por edhe njerëz e banesa, nëse del jashtë kontrollit. Madje vitin e shkuar patëm edhe viktima në njerëz.

Shtëpia është investimi ynë më i madh. Por asnjëherë nuk duhen harruar rreziqet që na kanosen.

Ne nuk mund të parandalojmë fatkeqësitë natyrore, por duke u siguruar mund të rikthejmë pronën tonë në gjendjen e mëparshme, pa shpenzuar vetë asnjë qindarkë.

SIGURIMI NGA ZJARRI, ofruar nga SIGAL UNIQA Group Austria, mbulon të siguruarin nga humbjet ose dëmtimet e shkaktuara nga zjarri.

SIGAL UNIQA mbulon kostot e riparimit dhe kthimit të objektit apo aseteve në gjendjen para dëmit.

SIGAL UNIQA, gjatë vitit 2021, vetëm në Sigurimet e Pronës ka paguar te klientët e saj mbi 3.5 miliardë Lekë dëmshpërblime. Ndërkohë, vetëm gjatë këtij 3-mujorit të parë të këtij viti, vetëm për Sigurimin nga Zjarri, SIGAL ka paguar te klientët e saj rreth 200 mijë euro dëmshpërblime.

Siguracioni vjen aty ku jeni me vetëm një KLIK

Siguracionin që ju nevojitet tashmë mund ta blini kudo që të jeni. Në makinë, në shtëpi, në një takim, në zyrë apo edhe në një bar kafe. Mjafton vetëm një celular apo një laptop. Kjo ju kursen mund, kohë, dhe para.

Hyni në https://sigal.com.al/online/  dhe blini direkt nga celulari siguracionet që ju nevojiten. Shpejt, Thjesht dhe Sigurtë.

Indeksi Botëror: Shqipëria, më e rrezikuara në Europë

Shqipëria është vendi më i rrezikuar në Europë nga katastrofat natyrore. Zhvillimet e dekadave të fundit, e sidomos ndryshimet klimatike kanë prekur drejtpërdrejt vendin tonë, duke e futur në rrethin e kuq të riskut.

Indeksi Botëror i Rrezikut i vendos vendit tonë koeficientin e riskut 8.46, ndërsa mesatarja për gjithë Europën arrin në 5.2. Edhe sipas një studimi të Bankës Botërore, gjatë periudhës 1995–2015, një mesatare prej 30,000 njerëz u prekën çdo vit nga katastrofat natyrore në vendin tonë.

Po sipas këtij studimi, më shumë se 95 përqind e bashkive u prekën nga të paktën një katastrofë.

Për çdo pyetje që mund të keni:

E-mail: [email protected]

Whatsapp +355 68 60 62 829

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat