15.5 C
Tirana
Monday, December 5, 2022
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreAllianz bëhet siguruesi i parë që njofton bashkimin me pool për risigurimin...

Allianz bëhet siguruesi i parë që njofton bashkimin me pool për risigurimin e cikloneve

Allianz Australia është bërë siguruesi i parë që njoftoi se po i bashkohet pool për risigurimin e cikloneve, duke këshilluar se do të kalojë portofolin e pronarëve të saj në skemën e mbështetur nga Qeveria Federale deri në fillim të janarit.

Gjatë vitit 2023, Allianz pret gjithashtu të shikojë opsionet për të rritur pjesën e tregut në Queensland Verior dhe Australinë Perëndimore, të cilat do të rrisin konkurrencën në këto tregje, sipas siguruesit.

Siguruesve të mëdhenj u kërkohet të vendosin rreziqet e tyre të lidhura me ciklonet në pool deri në fund të vitit të ardhshëm, ndërsa firmat më të vogla kanë 12 muaj shtesë. Pool, e drejtuar nga Australian Riinsurance Pool Corporation (ARPC), u lançua në fillim të korrikut, por asnjë sigurues nuk është bashkuar deri më sot.

Reduktimi i primeve që rezulton nga vetë pool do të jetë më ndikues për rajonet shumë të ekspozuara ndaj rreziqeve të cikloneve dhe përmbytjeve, me ndikime mesatare prej rreth 9% në Australinë Veriore dhe deri në 30% mesatarisht në disa rajone.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat