23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet"Focus.de": Përmbytjet kërcënojnë Shqipërinë, priten reshje ekstreme

“Focus.de”: Përmbytjet kërcënojnë Shqipërinë, priten reshje ekstreme

Fatkeqësi po pritet në Greqi dhe Shqipëri. Mediat gjermane, bëjnë me dije se deri në 300 litra shi për metër katror do të bien në 24 orët e fundit. Shiu ekstrem do të shkaktojë përmbytje masive në lumenj të vegjël, të mesëm dhe të mëdhenj. Si pasojë e shiut të rrëmbyeshëm sipas medias rezultati do të jetë: katastrofë përmbytjesh.

Mediat gjermane “Focus” shkruan se reshjet janë të përqendruara në Greqinë veriore dhe Shqipërinë jugore.

Në artikull thuhet se situata duhet të merret seriozisht pasi shiu ekstrem do të shkaktojë përmbytje të shpejta, valë baticash, rrëshqitje toke, rrëshqitje dheu dhe tornado gjatë bregdetit.

Nga reshjet e rrëmbyeshme nuk preket vetëm Shqipëria, por edhe Greqia.

Po ashtu Bregdeti italian i Adriatikut, Kroacia, Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Kosova, Serbia, Mali i Zi dhe pjesë të Rumanisë gjithashtu do të kenë reshje shiu të rrëmbyeshëm.

Lexo edhe: Moti i keq dhe rreziqet natyrore që cënojnë Shqipërinë! Sigurohu me zgjuarsi

Çfarë ofron SIGAL UNIQA Group AUSTRIA?

Zgjidh paketën e sigurimit që të përshtatet më shumë dhe sigurohu nga zjarri, tërmetet, përmbytjet:

Sigurimi i shtëpisë

Sigurimi i biznesit

Sigurimi i pronës private dhe ndërprerja e biznesit

Sigurimi KASKO

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat