10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetBie nga çatia ku po punonte, vdes 66-vjeçari në Pukë

Bie nga çatia ku po punonte, vdes 66-vjeçari në Pukë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Pukë, ku një punëtori 66 vjeçar, Pjetër Nikolli, ka rëndë nga çatia e shtëpisë ku po punonte dhe për pasojë ka gjetur vdekjen e menjëhershme.

Ndërkohë është proceduar penalisht pronari i shtëpisë shtetasi Gjovalin Dusha, 64 vjeç. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në dtën e djeshme.

Lexo edhe: Çfarë përfitoni ju si punëdhenës nëse siguroni privatisht punonjësit tuaj?

Ngjarje të tilla na risjellin edhe një herë në vëmendje nevojën për të blerë një paketë të sigurimit privat për punonjësit. Dhe në rastin konkret nuk kemi ende informacion nëse viktima ishte siguruar paraprakisht.

Cilat janë disa alternativa për sigurimin e punonjësve?

Punonjëst e ekspozuar ndaj risqeve për aksidente si përshembull punonjësit e ndërtimit, minatorët, punonjësit e fasonerive apo sportistët, nëpërmjet një police sigurimi për këtë ngjarje, aksidentin, në rastin kur aksidenti ndodh, kanë këto përfitime financiare:

Pagesë ditore për cdo ditë që punonjësi nuk punon, duke lehtësuar pagesën e pjesshme nga raporti i sigurimeve shoqërore;

Pagesë të menjëhershme të barabartë me 2 ose 3 paga vjetore nëse nga aksidenti mbetet invalid nga aksidenti

Pagesë të menjëhershme të barabartë me 2 ose 3 paga vjetore nëse nga aksidenti punonjësi humbet jetën.

Gjatë vitit 2020, SIGAL UNIQA Group Austria ka paguar mbi 2.3 miliardë Lekë dëme shëndetësore duke u renditur e para mes të gjithave kompanive të sigurimit në vend.

Dëmet e paguara gjatë 2020-ës nga SIGAL:

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat