10.5 C
Tirana
Thursday, March 23, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeFoto LajmeFOTO/ 5 kafenetë më historike të Parisit

FOTO/ 5 kafenetë më historike të Parisit

Asnjë udhëtim në Paris nuk është i plotë, pa një vizitë në një nga mijëra kafenetë në trotuaret e një prej qyteteve më romantike në botë.

Të frekuentuara nga shkrimtarë, artistë, mendimtarë me ndikim dhe figura kryesore historike, që datojnë në shekullin e 17-të, kafenetë kanë luajtur një rol qendror në zhvillimin e identitetit të Parisit.

Bashkohuni me miliona turistë, që ndalojnë për një ose dy kafe ekspres, në një nga 5 kafenetë e famshme të përmendura më poshtë, dhe ka shumë mundësi që të ndiqni gjurmët e një figure të shquar historike.

1. Le Procope

E themeluar nga kuzhinieri sicilian Procopio Cutò në 1686, Procope ishte institucioni i parë francez që e quajti veten një kafene, duke i shërbyer publikut kafe dhe akullore italiane.

Elementet e dizajnit të Cutòs si llambadarët, pasqyrat dhe tavolinat prej mermeri, tani janë standarde në kafenetë europiane.

Portrete ovale dhe pllaka që përkujtojnë ish-pronarët zbukurojnë muret, me çdo dhomë të emërtuar sipas figurave historike, që dikur zbukuronin kafenenë, duke përfshirë Shopenin dhe Volterin.

2. Café Les Deux Magots

Historia e Café Les Deux Magots daton në vitin 1812, si një dyqan risish dhe pëlhurash, të quajtur sipas shfaqjes bashkëkohore Les Deux Magots de la Chine.

Në 1873, pronarët u zhvendosën në ambientet aktuale të Saint-Germain-des-Prés, dhe në 1884, e transformuan biznesin në një kafene, duke mbajtur emrin dhe dy figurina titullare mandarine, ose maggot, të vendosura dukshëm në shtyllën qendrore të kafenesë.

Les Deux Magots fitoi popullaritet për shkak të klientelës së saj me ndikim letrar dhe artistik.

Poetët simbolistë Paul Verlaine dhe Arthur Rimbaud, ishin ndër vizitorët e parë të shquar, por periudha pas Luftës së Parë Botërore shënoi kulmin e kafenesë.

Duke i qëndruar besnike epokës së saj të artë të viteve 1930, kafeneja ruan brendësinë e saj Art Deco me ndenjëse të kuqe, tavolina sofër, pasqyra të gjata deri në tavan dhe llambadarë.

Portrete të ish-klientëve të shquar, tani varen në mure me dy figurina mandarine që ende mbajnë vendin e tyre krenar.

3. Café De Flore

E quajtur sipas një skulpture të Florës, perëndeshës romake të luleve, e cila qëndron në bulevardin Saint-Germain, Café De Flore u hap në 1885, dy vjet pas kafenesë po aq ikonike Les Deux Magots.

Për më shumë se 130 vjet, dy kafenetë kanë ekzistuar si rivale vetëm 44 metra larg njëra-tjetrës.

Ndërsa turmat mblidheshin në Café Les Deux Magots për të pare njerëzit e famshëm, këta të fundit, duke përfshirë Raymond Aron, Maurice Merleau-Ponty, Truman Capote, Albert Camus dhe Ernest Hemingway, u tërhoqën në Café De Flore, për qetësi.

Flore nuk ka ndryshuar shumë që nga vitet 1930, me bankete të kuqe, mobilje mogani dhe kangjella bronzi ende të ekspozuara edhe sot.

Pijet shërbehen ende në porcelan të bardhë dhe jeshil, që përputhet me sinjalistikën e veçantë përpara.

4. Café de la Paix

Fillimisht e destinuar për t’i shërbyer Grand-Hôtel de la Paix, më vonë u riemërua Le Grand-Hôtel, në 1862, Café de la Paix, u ndërtua si pjesë e rinovimit të Parisit nga Georges-Eugène Haussmann (1853-1870).

Fillimisht tërhoqi vëmendjen si mikpritëse e Ekspozitës Ndërkombëtare të 1867, panairit të dytë botëror.

Vendndodhja e tij e spikatur pranë operës Palais Garnier, e bëri Café de la Paix një nga pikat më të njohura dhe më të kërkuara të Parisit, duke tërhequr shumë artistë dhe politikanë të famshëm, përfshirë Victor Hugo, Émile Zola, Guy de Maupassant, Pyotr Tchaikovsky, Oscar Wilde dhe madje edhe Eduardi VI.

Kafeneja ka pësuar disa rinovime, i fundit në vitin 2003 nga firma arkitekturore shtetërore, Bâtiments de France, pasi qeveria e shpalli kafenenë një monument historik.

5. Café de la Rotonde

Café de la Rotonde ka qenë një element kryesor i skenës së kafeneve dhe restoranteve të Parisit për pak më shumë se një shekull.

E themeluar në vitin 1911 nga Victor Libion, ajo ishte një nga kafenetë më të njohura të qytetit gjatë periudhës midis luftërave, veçanërisht për artistët.

Si një pikë qendrore për brezin e humbur të intelektualëve europianë dhe emigrantëve amerikanë, La Rotonde ishte epiqendra e ideve të reja si dadaizmi, surrealizmi dhe kubizmi.

Brendësia e kuqe dhe e artë, e cila përputhet me shenjën e famshme në pjesën e përparme, ende e mbush La Rotonde me hijeshi unike, duke ju transportuar në një botë tjetër, në një shekull tjetër, kur idetë radikale u prezantuan për herë të parë mbi të njëjtat tavolina. /History Hit

LEXO EDHE: Si të rezervoni një udhëtim të lirë në 2023

Por para se të nisni një udhëtim drejt Parisit apo çdo qyteti tjetër europian, mos harroni të keni me vete gjithçka ju duhet për disa ditë pushimi të qeta dhe pa kokëçarje.

Të gjithë e dimë se, sa herë udhëtojmë jashtë Shqipërisë, autoritetet doganore na kërkojnë një siguracion që kushton shumë pak por mbulon shumë në rast ngjarjesh të papritura, Siguracioni “Shëndet në Udhëtim”.

Me një çmim mesatar prej 4 eurosh, i vlefshëm për dy javë qëndrim në vendet europiane, ne përfitojmë mbulim të shpenzimeve në spitalet e shtetit pritës deri në 10 mijë euro.

Por nëse ka një kompani sigurimi që mund ti besojmë shëndetin tonë edhe gjatë qëndrimit jashtë vendit, ajo është SIGAL UNIQA Group Austria.

Sjellja korrekte e kompanisë, shërbimi profesional i stafit dhe të qëndurit gjithmonë pranë klientëve në rast nevoje kanë bërë që SIGAL UNIQA të jetë kompania lidere edhe në këtë klasë sigurimi.

Në raportin e Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare (AMF) mbi ecurinë e tregut të sigurimeve në Shqipëri, SIGAL UNIQA Group Austria rënditet e para në produktin “Shëndet në Udhëtim”, duke zënë rreth 70% të tregut.

Përveç “Shëndet në Udhëtim”, SIGAL UNIQA Group Austria ofron mundësinë të keni mjekun me vete, edhe kur jeni jashtë Shqipërisë. Mjafton të keni internet dhe mund të komunikoni me mjekun 24 orë në ditë për çdo shqetësim tuajin shëndetësor.

Kjo bëhet e mundur falë produktit novativ të kompanisë, shërbimit “TeleShëndet”.

Mjafton të keni internet dhe “TeleShëndet” mund ta përdorni gjatë gjithë qëndrimeve tuaja jashtë Shqipërisë. Dhe për çdo shqetësim shëndetësor, tuajin apo të familjarëve tuaj, ju mund të komunikoni në çdo kohë e në çdo moment me mjekun.

Nëse keni një urgjencë e cila mund të manaxhohet me një konsultë, një temperaturë apo alergji, mos prishni rehatinë tuaj. Aktivizoni “Teleshëndet” dhe do të habiteni sa shpejt do të zgjidhni çdo problem shëndetësor.

Ndërsa, nëse zgjidhni të udhëtoni me automjetin tuaj, përveç siguracionit “Karton Jeshil” që është i detyrueshëm, ju mund të merrni edhe policën e asistencës rrugore, “SIGAL UNIQA AutoSOS”.

Nëse doni të shijoni çdo udhëtim tuajin në Shqipëri, Ballkan apo Europë, pa e vrarë mendjen se mund t’ju lerë karburanti, goma, bateria apo se përfshiheni në një aksident, atëherë “SIGAL UNIQA AutoSOS” është zgjidhja e duhur.

Çfarë ofron shërbimi i ”Asistencës Rrugore”?

  1. Asistencë me telefon, 24 orë të ditës në 7 ditë të javës

2. Riparim në vend i mjetit

3. Shërbim karroatreci

4. Zëvendësim mjeti

5. Parking

6. Akomodim në hotel

7. Vazhdim i udhëtimit

8. Shërbim Taxi

LEXO EDHE: Më mirë të udhëtosh pa shqetësime/ Rasti i të riut në Greqi, si i erdhi në ndihmë “SIGAL UNIQA Autosos”

Çmimi?

  • “SIGAL UNIQA AutoSOS” 1-vjeçar, me mbulim Shqipërinë, kushton vetëm 3,000 Lekë;
  • “SIGAL UNIQA AutoSOS” 1-vjeçar, Me mbulim Europën, kushton vetëm 4.500 Lekë,

SIGURACIONI QË JU DUHET, TASHMË NJË KLIK LARG

SIGAL UNIQA Group Austria, me qëllim përafrimin me kompanitë simotra në botë dhe për t’ua lehtësuar jetën klientëve të saj, ka kontribuar dhe po kontribuon shumë edhe në teknologji dhe platforma të cilat u lejojnë atyre të kenë akses më të lehtë në sigurime.

Nëse doni të pajiseni me siguracionin “Shëndet në Udhëtim” tashmë nuk keni pse paraqiteni në një zyrë SIGAL UNIQA. Hapni tani nga celulari ose laptopi juaj www.sigal.com.al  ku ju pret një gamë e madhe produktesh që mund të blihen ONLINE.

Nuk ka rëndësi ku ndodheni, në shtëpi, punë apo bar-kafe. Ju mund të blini në pak minuta çdo siguracion që ju nevojitet.

SIGAL UNIQA Group Austria, Udhëtojmë më mirë së bashku

Për çdo pyetje, shkruani në:

WhatsApp: 068 606 2829

e-mail[email protected]

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat